Výstava 140 let Severozápadní dráhy

květen 2015

Při příležitosti otevření nového přestupního terminálu je připravena výstava, která mapuje historii železnice v našem regionu. Od 21. května do 1. června bude výstava k vidění v malém sálu na Fóru.

„Jedná se o putovní výstavu s třiceti panely mapující historii, jednatřicátý panel bude o Třebíči a její železnici,“ přibližuje Aleš Kratina, vedoucí odboru dopravy v Třebíči.

Rakouská severozápadní dráha byla postavena v letech 1869 – 1874. Do rozpadu monarchie nabízela rychlé spojení mezi Vídní a Berlínem. Rakouská severozápadní dráha byla pro oblasti severních Dolních Rakous, jihozápadní Moravy, východních a severovýchodních Čech výrazným modernizačním prvkem, který usnadnil výměnu zboží i pracovních sil. Trasa z Vídně přes Horní Holabrun, Rec, Znojmo, M. Budějovice, Jihlavu, Německý Brod, Čáslav, Kutnou Horu, Kolín, Nymburk, Litoměřice, Ústí nad Labem do Děčína představovala nejkratší tranzitní spojení mezi dunajskou metropolí a Berlínem.  Po rozpadu monarchie byla nahrazena rovinatější a o 70 km delší Severní dráhou přes Břeclav a Brno. Desítky let pak Severozápadní dráha setrvávala rozdělena kvůli železné oponě. Obratem k lepšímu se částečně stal rok 2009, kdy došlo k modernizaci úseku Rec-Znojmo. Stále přitom schází elektrifikovat úsek Znojmo – Jihlava.