Ohlédnutí za výstavbou terminálu

22.července 2015

Aleše Kratiny, vedoucího odboru dopravy a komunálních služeb, jsme se zeptali na ohlédnutí výstavby terminálu. 

Jak dlouho trvala přestavba terminálu a dá se už v tuto chvíli říct, kolik stála korun s ohledem na původní plány?

Včetně příprav přestavba trvala tři roky. Náklady se pohybovaly skutečně tak, jak se plánovalo, tedy kolem sedmdesáti milionů s daní. To je tedy, co se týče té silniční části, kterou investovalo město Třebíč společně s Evropskou unií. Železniční část zatím stála kolem šedesáti milionů korun, ale předpokládám, že částka ještě výrazně poroste, protože rozpočet vázaný na revitalizaci trati je počítán ve výši jedné miliardy korun.

U projektu, který je financován Evropskou unií, jsou různé udržovací záležitosti, dohledy a kontroly. Jak je to v případě terminálu?

Projekt je vázaný na standardní podmínky tohoto programu, udržitelnost je tedy pět let. Z toho vyplývá, že po tu dobu nemůžeme provádět podstatné změny v užívání toho prostoru, ale to ani do budoucnosti nepředpokládáme. Vize je taková, že tento prostor bude sloužit jako pomyslný střed třebíčského okresu pro veřejnou dopravu, tudíž se sem budou sjíždět páteřní autobusové linky, bude se přestupovat na vlaky, které zase tvoří páteř směru na Jihlavu a Brno. Bude tu i možnost odstavit osobní automobil, nebo kolo. Hlavně se stal důstojnou vstupní bránou do města a celého regionu.

Co znamená označení parkoviště P+R? Zaznamenala se vlna úsměvné kritiky na tuto dopravní značku v centru města. Proč jste toto označení použily?

Vychází to ze zkratky „park and ride“ – zaparkuj a jeď veřejnou dopravou. Doplňuji, že to takto od začátku bylo myšleno. Díky těmto parkovacím stání projekt dostal významnou podporu z Evropské unie, protože ta podporuje systémy veřejné dopravy. Není to tak, že parkoviště je hlavně pro nemocnici a že si tam vlastně může zaparkovat kdo chce. Protože takto nikdy nedojdeme k žádoucímu stavu, kdy nám neporoste počet aut v ulicích.  Někde se začít musí a tím, že jsme tady vytvořili parkoviště, znamená, že občan přijede a může zaparkovat auto a pokračovat veřejnou dopravou. Vytváříme prostor k tomu, aby ulice byly volnější.

Eva Fruhwirtová