Třebíč bude mít solární lavičku s Wi-Fi

zdroj: denik.cz, 1. 6. 2017

Solární lavička, která lidem umožní dobít si mobil elektřinou vyrobenou ze slunce, se během června objeví na třebíčském vlakovém nádraží. „Bude na přestupním terminálu, u vstupu do podchodu. Umožní lidem například bezkontaktní nabíjení mobilů a bezplatnou wi-fi síť," upřesnila mluvčí města Irini Martaidisová.

Lavička obsahuje dvě USB zásuvky pro nabití mobilů nebo tabletů. Instalovaný výkon solárních panelů a kapacita baterie jsou navrženy tak, aby lavička vydržela až 14 dní plně fungovat bez slunečního svitu, takže ji lze využívat po celý rok. Její konstrukce je navíc v takzvaném provedení „antivandal“, což znamená, že je solární panel chráněný tvrzeným sklem a použitá elektronika je uzamčena v ocelové skříni.

„Lavičky nemusejí sloužit pouze k odpočinku, ale lidé na nich mohou i pracovat. Není nutné, aby během letních dnů trávili čas jen v kanceláři,“ podotkl Lukáš Svoboda ze společnosti E.ON, která instalaci laviček v českých městech podporuje.

Koncem května přibyly solární lavičky v Blatné a v Lipně nad Vltavou, v červnu se chystá jejich instalace ve Volyni a v Třebíči.