Aleš Kratina: Ohlasy na nový přestupní terminál jsou pozitivní

22.7. 2015

Vedoucí  Odboru dopravy a komunálních služeb v Třebíči Aleš Kratina hodnotí ohlasy a proces výstavby terminálu.

Jak hodnotíte celkovou výstavbu projektu nového přestupního terminálu v Třebíči?

Projekt je úspěšný díky zapojení mnoha a mnoha lidí. Dá se říct, že ve všech oblastech postupujeme podle našich představ, podle plánu, který jsme si stanovili. V tuto chvíli jsou dokončeny úpravy v silniční části. Na autobusové stání se budou zapojovat další spoje příměstské a městské autobusové dopravy. Parkoviště jsou také v provozu. Teď to největší gró, nebo největší část jednání bude o komunikaci se správou železniční dopravní cesty tak, aby byl zhruba za tři čtvrtě roku zahájen projekt zásadní přestavby kolejiště a trati směr na Brno. Projekt by měl být dokončen s ohledem na přestavbu výpravní budovy.

Jaké jsou ohlasy ze strany cestujících a občanů?

Já si myslím, že ohlasy jsou většinou pozitivní. Samozřejmě jde o změnu, které s sebou nese občas i negativní emoce, nicméně ta změna je naprosto jasná, jak estetická tak funkční. Stavba a celý prostor je nyní bezbariérový, je tam přivedena poprvé v historii autobusová doprava a všichni si na to velice rychle zvykají. Dílčí problémy jsou právě ve vnímání těchto moderních prvků. Protihluková stěna se nejprve nelíbila, ale teď si myslím, že většina obyvatel ulice Eliščina chápe, že jim to přineslo větší komfort pro bydlení a do budoucnosti i zvětšený prostor jejich dvorku za rodinnými domy. Jsou tam i některé prvky, například ploty, kulatý obrubník u autobusové zastávky, který má ochraňovat chodce na místě pro přecházení. Myslím si, že tyhle věci si po čase sednou a lidé si na to zvyknou a budou terminál rádi užívat.

Ještě se vrátíme k otevření nového přestupního terminálu. Jaký jste z toho měl osobně pocit a co to pro vás v té profesní rovině znamenalo? Přece jenom udělat takový projekt a dotáhnout ho do konce je kus obrovské práce.

Tak určitě se dostavily pocity uspokojení, nicméně ty pocity určitě ještě nejsou kompletní, protože čekáme na tu poslední platbu. Ono je pěkné na jednu stranu stavbu dokončit, druhá je ovšem část administrativní. Takže až dostaneme poslední platbu a vše bude uzavřeno, tak skutečně se dá říct, že budu spokojený. Měl jsem konkrétně velikou radost ze spolupráce se všemi lidmi kolem terminálu, protože to je vlastně to nejlepší co vás může potkat. Chtěl bych hlavně všem poděkovat, co se okolo terminálu pohybovali a pomohli k tomu, aby se projekt dokončil

Co stávající autobusové nádraží? Co se s ním plánuje do budoucna a jak bude v tuto chvíli fungovat?

Autobusové nádraží bude fungovat tak jak je, větší změny předpokládáme až po zprovoznění takzvaného komplexního dopravního systému kraje Vysočina. Kdy to bude, není úplně jasné, předpokládá se 1. ledna 2017. V okamžiku, kdy se sníží počet spojů, které v jeden okamžik odjíždějí ve špičce z autobusového nádraží, tak se bude moci přistoupit k redukci ještě jednoho nástupiště, které zde je a rozšíření parkoviště tak, jak je v plánu. Zatím to není možné. Zastávky tedy zůstanou, ale v redukovaném množství. Budou se tedy používat autobusové nádraží i přestupní terminál.

Eva Fruhwirtová